1. Anasayfa
  2. Antalya

Elmalı Gilevgi Kalesi

Elmalı Gilevgi Kalesi
0

Onlarca medeniyete binlerce yıl ev sahipliği yapmış Anadolu’nun her bir köşesinde kale mevcut. Daha çok savunma amaçlı yapılmış olan bu kaleler geçmişte şehir niteliğinde olmuş. Günümüzde ise sergilenen antik yapılar halinde ve müze olarak sergileniyor. Bu anlamda tarihi Gilevgi Kalesi de Elmalı ilçesinde ziyaretçilerini bekliyor.

Gilevgi Kalesi Nerede Nasıl Gidilir?

Klasik tarihi kale mimarisinin yanı sıra kendine has mimarisiyle dikkatleri üstüne çekmeyi başarmış kaleyi ziyaret etmek isteyen vatandaşların en sık sorduğu sorulardan bir tanesi de nasıl gidileceğidir. Özdemir Köyü sınırları içerisinde bulunan kaleye gidiş hem karayolu hem de Antalya Havalimanı üzerinden servisler aracılığıyla mümkündür. Köy Ankara’ya 467, İstanbul’a 836, İzmir’ e ise 751 KM uzaklıktadır. Antalya’da bulunan kaleler içerisinde kendisine yer bulmuştur.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Gilevgi Kalesinin Özelliği

Antalya’nın Elmalı İlçesi’nin tarihi dokusuna önemli katkıda bulunan Gilevgi Kalesi, Helenistik dönemde bölgenin dış kuvvetlere karşı korunmasında önemli rol oynamıştı dönemin uygarlıkları bölgedeki zengin kaynaklara ev sahipliği yapabilmek için Kleyi birçok kez kuşatmıştır. Kale zengin bir yerde konumlanmış olması nedeniyle çevreden gelecek tehlikelere karşı özel olarak tasarlanmıştır.

Güncel olarak Elmalı İlçesi’nin Özdemir Köyü sınırları içerisinde tarihin karanlık tarafını aydınlatmak üzere arkeolojik kazı çalışmalarına konu olmaktadır. Geniş yapısı gereği birçok tarihi esere tanık olmamıza fırsat vermektedir. Hemen yanı başından geçen karayolu sayesinde etrafından geçen araçlardaki insanların Gilevgi Kalesi’ne göz gezdirmelerine olanak sağlanmıştır.

Elmalı Özdemirler Köyü Gilevgi kalesi
Elmalı Özdemirler Köyünde Bulunan Gilevgi kalesi

Özdemir Köy olarak  cumhuriyet devrinden bu yana tanınmıştır. Cumhuriyetten önce uzun yıllar Gilevgi ismini taşımaktaydı. Günümüzde kale tam anlamıyla sağlam kalmasa da büyük bir bölümü ayakta kalmayı başarmıştır. Kalenin MÖ 300 yıllarda yapıldığı düşünülmektedir.

Kalenin turizm bölgesinde bulunması, her yıl yüzlerce yerli veya yabancı turistin ziyaret etmesine neden olmuştur. Alışılagelmiş malzemelerin dışında malzemeler kullanılarak yapılması kalenin ender zenginliklerden meydana gelmesine olanak sunmuştur. Elde edilen arkeolojik bulgular Helen dönemine ışık tutmuştur ve halen tutmaya devam etmektedir.

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Gilevgi Kalesi ziyaretçilerini bekliyor

Kaleyi ziyaret ederek insanlığın ilk dönemlerinde savunma ve gözlem alanında ne gibi faaliyetlerde bulunulduğunu öğrenebilirsiniz. Kalenin oldukça zekice tasarlanması, bu konuda uzmanlaşmış  kişilere fikir sahibi olmaları konusunda yardımcı olabilmektedir. Özellikle duvar tekniklerinde o yıllarda kullanımı yaygın olan tekniklerin yanı sıra kaleye has ipuçlarına da rast gelmek mümkündür.

Kale konumu itibariyle doğayla iç içe konumdadır. Ziyarette bulunmak isteyenler kaleyi gezdikten sonra doğayla baş başa kalıp piknik yapma olanaklarına sahiptir. Ayrıca yerli halk, kaleye olan ilgiden memnun olup turistlerin keyifli ve rahat zaman geçirmesi için her türlü fedakarlıktan kaçınmamaktadır. İnsanlığın ortak mirasından izler taşıyan Gilevgi Kalesi, binlerce yıldır Elmalı’da ziyaretçilerini bekliyor.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *