Antalya’da Görülmesi Gereken Muhteşem 7 Koy

Antalya’da Görülmesi Gereken Muhteşem 7 Koy

Denizi ve doğal güzellikleri altın bir tepsiyle sunan Antalya’da görülmesi gereken 7 koy size muhteşem bir deniz keyfi sunar. Zira Dünya’nın en güzel yerleri ile koylarına sahip Antalya her mevsim tatilin adresidir.

Koy diğer adıyla küçük körfez anlamına gelmektedir. Küçük boyutlu körfez, genellikle bir deniz kıyısında bulunan, dar ve derin bir su bölgesidir. Denizin iç bölgesine doğru uzanan, yer yer daralıp genişleyen şeritler şeklinde olabilir. Körfezler genellikle kıyıdan uzaklaştıkça daha derin hale gelir ve suyun derinliği, körfezin boyutlarına göre değişebilir. Antalya’da görülmesi gereken 7 koy:

Kekova Koyu

Antalya ili Demre ilçesinde bulunan bir koydur. Sit alanı olduğu için yüzmek, dalış yapmak, kamp yapmak yasaktır. Kekova Koyu, Kekova Adası ve çevresinde yer alan birçok küçük koy ve körfezden oluşur. Bu bölge, doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile ünlüdür. Kekova Koyu’nda, antik dönemlerde kurulmuş olan Simena adlı bir kent mezarı bulunmaktadır. Bu mezar, Kekova Koyu’nun turistler için en popüler yerlerinden biri olmuştur. Kekova Koyu ayrıca, denizde yüzen tarihi eserler, antik limanlar ve kaya mezarları gibi çeşitli tarihi yerleri de barındırmaktadır.

Kekova Koyu

Kekova Koyu

Phaselis Antik Kent Ve Koy

Antalya ilinin Kemer ilçesinin Tekirova mahallesinde bulunan tarihi bir kent ve popüler bir turistik yerdir. Antalya şehrinin yaklaşık 25 kilometre doğusunda, Akdeniz kıyısında yer almaktadır. Phaselis antik kenti MÖ 7. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuş ve bölgede önemli bir liman ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Şehir ve koy, çam ormanları, kumlu plajları ve berrak suları ile güzel doğal çevresi ile tanınır. Ziyaretçiler, agora, tiyatrolar, hamamlar ve su kemerleri gibi antik kentin iyi korunmuş kalıntılarını keşfedebilecekleri gibi, kentin tarihi ile ilgili eserler ve sergilere ev sahipliği yapan Phaselis Müzesi’ni de ziyaret edebilirler. Aynı zamanda bölge Antik Kent zengini olmaktadır.

Phaselis Koyu

Phaselis Koyu

Adrasan Koyu

Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir koydur. Akdeniz kıyısında yer alır ve güzel plajları, turkuaz suları ve doğal güzellikleri ile tanınır. Koy, güneşin, kumun ve denizin tadını çıkarmak için gelen birçok ziyaretçi ile popüler bir turizm merkezidir. Ayrıca bölgede Olympos antik kenti ve Phaselis harabeleri gibi ziyaret edilebilecek çok sayıda tarihi ve kültürel alan bulunmaktadır.

Adrasan Koyu

Adrasan Koyu

Tersane Koyu

Kekova koyunun batısında yer alan küçük bir koydur. Eski rum evlerinin bulunduğu harika bir manzara ile karşılaşacağınız doğal bir koy. Etrafta genellikle nar ağaçları, palmiyeler sizi karşılamaktadır. Çeşitli yürüme parkurları olduğundan dolayı doğayla iç içe olma şansınız mevcut. Aileniz ile gelip görebileceğiniz ender koylardan biridir.

Tersane Koyu

Tersane Koyu

Andrea Doria Koyu

Antalya, Finike ilçesinin incisi masmavi bir su ile karşılaşılan güzel bir koydur. Balıkların içinde yüzme fırsatınız bulunuyor ayrıca çok sığ bir deniz değildir. Belediyenin yapmış olduğu tesisler nezih ve temiz işletmelerdir. Antalya’da gidilmesi en kolay koylardan biridir. Andrea Doria Koyu kalabalık olmasından dolayı sabah saatlerini tercih edebilirsiniz.

Andrea Doria Koyu

Andrea Doria Koyu

Hidayet Koyu

Kaş – Çukurbağ adasında denize girmeniz için en güzel koylardan biridir. Küçük bir koy olsa da oldukça büyük tesisi ve imkanları vardır.   Zeytinlikler arasında harika bir manzara ile karşılaşmaktasınız. Sahili çakıl kumlu değil ve oldukça berrak bir denizi mevcut.  Hidayet koyunda dalış aktiviteleri, çeşitli sporlar da düzenlenmektedir. Antalya’ya geldiğiniz zaman Kaş ilçesinde mutlaka Hidayet koyuna gitmenizi tavsiye ederiz.

Kral Koyu

Likya yolunda yer alan manzarası ile gelenleri büyüleyen bir koydur. Delik deniz olarak da bilinmektedir. Maden koyunun hemen yanında bulunuyor ve arasında yürüme mesafesi vardır. Gazipaşa’nın görmeye değer eşsiz koylarından biridir. Çıralıdan Kral koyuna sıkı bir yürüyüş ile 1 saatte gelebilirsiniz. Çadır malzemelerinizi alıp kamp yapabilirsiniz herhangi bir tesis olmadığından ihtiyaçlarınızı gelirken getirmeniz gerekmektedir. Delik Deniz Kral Koyu olarak bilinen yer aynı zamanda Fotoğraf sanatçılarının en uğrak yerlerinden bir yer olmaktadır.

Kral Koyu

Kral Koyu

Antalya uzun sahil şeridi ile yüzlerce koya sahiptir. Ancak bu konuda en zengin bölgesi Demre’dir. Bu anlamda Demre Gezilecek Yerler sürekli ihtiyacınız olan başlıca bölgeleri barındırmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.