Hoyran Köyü Antalya’nın En Güzel Köylerinden

Hoyran Köyü Antalya’nın En Güzel Köylerinden

Manzarası ve tarihi eserleri ile mutlaka görmek isteyeceğiniz Hoyran Köyü Türkiye’nin en güzel köyü olmaya aday Üçağız, Kekova yarım adasının manzarasına sahip. Buradaki tarihi kültür ve eşsiz coğrafyayı yurt dışından gelen turistler daha ağırlıklı olarak ziyaret ediyor.

Hoyran Köyü

Fotoğraf Turan AY

Hoyran Köyü Demre’nin bilinmeyen güzelliklerinden. Deniz seviyesine çok yüksekte kurulmasına karşın buradaki antik kent eskiden de önem verildiğinin göstergesi.

Okunmalı : Antalya Gezilecek Yerler

Hoyran Köyü

Fotoğraf Turan AY

Kyaenai Antik Kentine çok yakın bir mesafede bulunan bölgede halen yaşayanlar bulunuyor. Bunun yanında eski evlerde yaşanılan eski kültürlerin devamı yönünden de önemli bir yer tutuyor.

Hoyran Köyü Nerede Nasıl Gidilir?

Hoyran Köyü

Fotoğraf Turan AY

Antalya kent merkezine 172 km olan Hoyran Köyü’nün Demre merkezine de uzaklığı 32 km. Kaş ilçesine ise yaklaşık 20 km mesafesi bulunuyor. Demre Kaş arasında giderken sol istikamette dönülüyor. Buradan sonra yaklaşık 8 km yol gidiyorsunuz.

Hoyran Köyünde Konaklama

Hoyran Köyü

Fotoğraf Turan AY

Hoyran Köyünde buralı bir girişimci tarafından yapılan ve kullanıma açılan Hoyran Oteli de bulunuyor. Tamamen taş yapı ile özel bir tasarıma sahip otelin havuzu da taştan yapılmış.

Hoyran Köyü

Fotoğraf Turan AY

Burada yazları da sıcak olmasına rağmen yükseklik nedeniyle nemden biraz uzak rahat bir gece geçirmek isteyenler ile sessiz sakin bir tatil isteyenler daha çok konaklıyor.

Hoyran Köyü

Fotoğraf Turan AY

Hoyran köyüne gün içerisinde turist kafilelerinin geldiğini ve birden fazla gelen kafileler ile kalabalıklaştığını görürsünüz. Burada yolun sonuna kadar gelen kafileleri belli bir yürüyüş bekliyor.

Hoyran Köyü

Fotoğraf Turan AY

Çünkü araçla gidilmesi mümkün değil. Yol boyunca lahitler ve tarihi kalıntılar arasından çıkıyorsunuz. En üstte ise Kale bulunuyor. Buradaki manzara sizlere Demre’nin bütün koylarını sunacak kadar güzel.

Hoyran Köyü

Fotoğraf Turan AY

Hoyran Köyü deniz seviyesinden 500 metre yukarıda bulunuyor. Köyün sonuna doğru ilerledikçe köy evlerinin manzarasını anıtsal mezarlar kaplıyor. Asıl tarihi kalıntılar için 10 dakikalık yürüyüş zamanı ayırmanız gerekiyor. Ayrıca yolda tarlalardan geçiyorsunuz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.