Johannesburg’ta harika bir deneyim

Johannesburg’ta harika bir deneyim

Dünyanın en büyük kırk metropol şehrinden birisi olan Johannesburg, 3 milyonu geçkin yapısıyla Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri. Hem vahşi hem doğal hem de modern yaşantısıyla dünyada bir eşi daha bulunmayan bu şehir, mükemmel bir tatil imkanını size sunuyor ama biraz tehlikeli bir tatil olduğunu sakın unutmayarak yola çıkın.

Johannesburg ‘ta Kış Ayları

Şehirde kasım-aralık-ocakta kış ayları, haziran-temmuzda ise yaz ayları yaşanıyor. Tatilinizi planlarken bu dönemlere göre seçim yapabilirsiniz. Johannesburg suç oranının çok yüksek olduğu bir nokta. Kapkaç, gasp gibi olaylar sıklıkla yaşanıyor. Genellikle siyahların kol gezdiği caddelerde beyazlar ise çekince içinde. Bu sebeple ulaşımı kaldığınız otelin taksisiyle yapın, kesinlikte toplu taşıma kullanmayın.

Konaklama konusunda lüks oteller bulabiliyorsunuz. Dikkatinizi çekecek hususlar ise burada eli silahlı özel güvenlik korumaları oluyor. Yani her an birilerinin vurulmasına şahitlik ederseniz şaşırmayın. Beyazların yaşadığı evlerin altında gizli geçitler ve kaçış imkanı sağlayan özel düzenekler yer alıyor. Bahçelerde ki teller ise elektrikli. Yani risk her daim üst seviyede.

Johannesburg ve Mahatma Gahdhi

Okunmalı Japonya Gezisinde Tasarruf Yapmanın 5 Yolu

Constitution Hill Anayasa Mahkemesi binası; geçmişi dolu dolu olan, yaşanmışlık barındıran bir yapı. Constitution Hill aslında 1892 yılında açılmış olan ve sadece beyaz erkek mahkumların hatta Mahatma Gandhi ve hükumeti yıkma planları yapmaktan müebbet ceza alan ama 27 yıl sonra serbest kalan Nelson Mandela’nın da bir müddet kaldığı bir cezaevi binasıydı.

Johannesburg

1983 yılında kapatılan hapishane, yıkıldıktan sonra kalan tuğla ve malzemelerde eklenerek şimdiki Anayasa Mahkeme binası inşa edilmiş, yani cezaevi mirası hala yaşatılıyor. Binanın içinde gezebileceğiniz sanat galerileri ve müzelerde bulunuyor, ayrıca çok güzel bir şehir manzarası var.

Okunmalı Estonya’ya Gitmek İçin 9 Neden

Nelson Mandela’nın kaldığı hapishaneye gittikten sonra, gideceğim ilk yer Nelson Mandela Ulusal Müzesi oluyor. Gold Reef City ise eski bir altın madeni alanına kurulmuş bir eğlence kompleksi. Bölge eğlence mekanı olarak düzenlenmiş ama altın madenleri de aynı zaman da faal.

Yeme içme konusu özel bir yere sahip. Frikkadel (köfte), Chotlo (dana etinden yapılan bir yemek), Sosatie (koyun ya da kuzu şiş), Potjiekos (dana eti ve sebze), Maotwana (kızarmış tavuk ayağı), Mala(kızarmış tavuk bağırsağı), Biltong (çiğ et yemeği), Achaar (mango salatası) şehirde tüketimi fazla olan yemeklerden. Afrika’ya gelipte kumardan geri kalmayayım düşüncesindeyseniz Monte Casino sizi tatmin edebilir.

Okunmalı Dünya’nın en yüksek kuleleri

Tavsiyeler;

Johannesburg kesinlikle yukarıda bahsettiğimiz gibi suç oranının en yüksek olduğu şehirlerden bir tanesi. Buna rağmen muazzam güzellikleri görebilirsiniz ama tek başınıza gezmek isterseniz bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.