1. Anasayfa
  2. Afyonkarahisar

Kral Midas Anıtı Mezarı Nerede? Nasıl Gidilir?

Kral Midas Anıtı Mezarı Nerede? Nasıl Gidilir?
1

Eşek kulakları ile literatürde kendisine yer edinen, tesadüfen kral seçilmesinin ardından ölümü ile üzülen halk ihtişamlı bir Kral Midas anıtı yapmışladır. Tüflü kayalara oyularak yapılan anıt bugünkü Eskişehir ili sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kral Midas Anıtının Özellikleri

17 metrelik yüksekliği ve 16,5 metre genişliği ile muhteşem bir devasa anıttır. Yerden yaklaşık 1,20 ve 1,80 metre yüksekliğe yapılmıştır. İki ucu figürlerle süslenmiş, iki daire parçasından oluşmaktadır. Geometrik şekiller ile zengin bir bezeme ile süslenen anıtın kapısını andıran yerde büyük bir niş bulunmaktadır. Bu niş ise dönemin dini törenlerinde Tanrıça Matar’ın heykelinin yerleştirilmesinde kullanılmıştır.

Han ilçesine bağlı olarak Yazılıkaya Köyünde bulunan Kral Midas Anıtı ve Midas Antik Kenti bölgesinde yeme ve içme yerleri bulunmamaktadır. Bunun yanında lavabo ve tuvalet gibi unsurlarda bulunmamaktadır. Bu anlamda çok bakir bir bölgeden bahsetmek mümkündür. Bu sebeple gezi yapmanız gerekirse buraya hazırlıklı olarak gidilmesi gerekir.

Midas Antik Kenti ve etrafında yürüyüş ve bisiklet parkurları bulunmaktadır. Öyle ki özellikle Afyonkarahisar ve Eskişehir bölgelerinden buraya bisikletçiler gelmektedir. Özellikle hafta sonu tatillerinde burada ziyaretiniz esnasında bu bisikletçileri görebilirsiniz.

Kral Midas Anıtı
Kral Midas Anıt Mezarı

Kral Midas Anıtı ile Antik Kenti etrafında gezilecek yerler bu anlamda şu şekildedir;

Kral Midas Kimdir?

Midas Gordion’ya M.Ö. 738 – 696 yıllarında yaşayan Frigya Kralı’dır. Yaşamı Asurlular başta olmak üzere bir çok mitoloji yayınlanmasına neden olmuştur. Öyle ki dokunduğu her nesneyi altına çeviren Midas eşek kulaklarıyla ün salmış bir kraldır. Ancak belirtildiği gibi kulakları yoktur. Midas’ın kral seçilmesi de efsanelere konu olacak düzeyde. Öyle ki Gordion kralının ölümü sonrası şehre ilk gelecek kişi kral seçilmiş. O da Midas olmuş ve kral olarak başa geçmeyi başarmıştır.

Frigya bölgesi henüz kendisini çok tanıtan bir yer değildir. Kapadokya’nın gölgesinde kalmış bir bölgedir. Ancak Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar ile çok geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Kral Midas Anıtı bu bölge içerisinde yer almaktadır. Özellikle Yazılıkaya Anıtı ile çok geniş bir vadiye yayılan Midas Antik Kenti muhteşem manzaralara sahip bir yer olmaktadır. Ancak yeterli ilgi ve bakımı göremediğini belirtmek doğru olacaktır.

Kral Midas Anıtı Nerede?

Çok yoğun bir ziyaretçi alamamasının en büyük sebebi buranın bilinmiyor olmasıdır. Eskişehir ili sınırlarında yer almaktadır. Han ilçesine bağlı olarak Yazılı Kaya Köyünde yer almaktadır. Burası kral Midas nedeniyle Midas kenti diğer bir deyişle Midas City olarak bilinmektedir. Anıt etrafında büyük kayalıklar ve yerleşim yerleri bulunmaktadır. Anıt etrafı günümüzde bir yürüyüş rotası ile gezilmektedir.

Eskişehir’e yaklaşık 80 km mesafede yer alan anıt, Han ilçesine ise 20 km mesafede yer almaktadır. Yolun çoğu asfalttır. Ancak toprak yol olan yerler mevcuttur. Köyler içerisinden geçildiği için dar yollardan geçmek zorunda kalabiliyorsunuz.

Kral Midas Anıtı Giriş Ücreti

Ücretsiz olarak gezi imkanınız bulunmaktadır. Zira buraya ilginin düşük olduğunu, yerleşim bölgesinde köy bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Nitekim burada yaşayanlar henüz turizme kendini alıştıramamışlardır. Nitekim bölgedeki oyma yerleşim yerleri hayvan barınağı haline getirilmektedir.

Kral Midas Anıtına Gidilmeli mi?

Antik Midas Kenti ve dolayısıyla burada bulunan Kral Midas Anıtı aslında mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Ancak yeteri kadar ilgi görmemesi nedeniyle buradaki anıtlar ve tarihi doku henüz ortaya çıkarılmamıştır. Bu sebeple çok görülecek bir yer olmadığını söylemek mümkündür. Anıt etrafındaki yürüyüş rotası ile burada manzaraya hakim olabilirsiniz. Bunun yanında birkaç oyulmuş yeri görmeniz mümkündür. Ancak gezgin olarak şahsi fikrim özellikle burayı görmek için gitmek doğru olmayabilir.

Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı, Kamu Yönetimi, Fotoğraf ve Sinema, Yeni Medya ve Gazetecilik ile İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi gören Turan AY 1997 yılından bu yana internet dünyasında aktif faaliyet gösteriyor. Ekonomi, Fotoğraf ve Gezi kategorilerinde blogları bulunuyor. Aynı zamanda Youtube Kanalı olan yazar Turan Ay'ın onlarca eğitim sertifikası mevcuttur.

Yazarın Profili

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorumlar (1)

  1. August 23, 2022

    Değerli anlatımınız ve güzel fotoğraflarınız için teşekkür ederim elinize sağlık.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *